Giver et flot og behageligt lys med samme spredning som en standard GU10 pære.
En af vores mest populære GU10 spots.
Sendes om 4 - 4½ måneder
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Oplev det perfekte lys til dit hjem med denne 5,5W dæmpbar LED spot, designet med en GU10 fatning. Nem at installere, da den tilsluttes direkte til en 230V forsyning.
Denne LED spot leverer en imponerende lysstyrke på 400 lumens og et fokuseret lys med en spredningsvinkel på 38 grader. Dette sikrer et kontrolleret og præcist lys, som er ideelt til oplysning af specifikke områder.
Med en høj lyskvalitet på RA 80-85, giver denne LED spot et naturligt lys, der præcist gengiver alle farver. Det varme lys med en farvetemperatur på 3000K skaber en behagelig og afstressende atmosfære, perfekt til hyggelige stunder i hjemmet.
Opgrader dit belysningssystem med denne alsidige GU10 LED spot, der kombinerer energieffektivitet, stil og komfort i en enkelt løsning.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Dæmpbar | Ja |
| Lysstyrke | 400 lumens |
| Spredning | 38 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | GU10 |
| Højde | 53 mm. |
| Diameter | 50 mm. |
| Materiale | PVC |
| IP klassifikation | IP20 |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 5,5W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | 220-240V,50Hz |
| Energimærke | F (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
