På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 16/05/2026
Oplev effektiviteten af den 13W LED pære med R7s fatning, som er et ideelt valg for dem, der ønsker at spare energi uden at gå på kompromis med lysydelsen. Denne pære erstatter en traditionel 170W pære og tilsluttes let til en 230V forsyning.
Med en lysstyrke på 1700 lumens og en høj spredningsvinkel på 360 grader sikres en jævn og bred fordeling af lyset i hele rummet. Denne pære har en RA værdi på 80-85, hvilket garanterer en høj lys kvalitet, der naturligt viser alle farver og er ideel for langt de fleste lyskilder.
Foruden den fremragende lyskvalitet er pæren også dæmpbar. Det betyder, at du kan justere lysniveauet efter behov og skabe den perfekte atmosfære til enhver lejlighed.
Den flicker free, flimmerfri teknologi gør denne pære velegnet til personer og dyr, der er følsomme over for flimmer, samt perfekt til foto- og videooptagelser.
Med LED-indhold af højeste kvalitet sikrer pæren lang og sikker drift op til 50.000 timer. Dette, kombineret med en professionel og driftssikker driver samt effektiv køling, giver produktet en forlænget levetid med minimalt fald i lysstyrken over tid.
Vælg denne dæmpbare LED pære for effektiv energibesparelse, høj lyskvalitet og en lang levetid, alt sammen indpakket i en kompakt og funktionel form.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Dæmpbar | Ja |
| Lysstyrke | 1700 lumens |
| Spredning | 360 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | R7s |
| Bredde | 118 mm. |
| Diameter | 30 mm. |
| Materiale | Termisk PVC |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 13W |
| Erstat | 170W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.

