Indbygget switch til at indstille røret til 10W 2000lm eller 15W 3000lm.
Monteres direkte i armaturet for erstatning af almindelig lysstofrør.
Gratis LED glimttænder medfølger - monter den og røret og så virker det!
(Ved dobbeltarmatur skal der i nogle tilfælde ombygges - guide medfølger).
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 16/05/2026
Oplev en ny standard for belysning med vores 120 cm T8-120 LED rør. Dette 15W LED rør erstatter nemt det traditionelle 36W lysstofrør, hvilket resulterer i betydelige energibesparelser og lavere elektricitetsregninger.
Vores LED rør er designet til at levere en imponerende lysstrøm på 3000 lumens med en spredningsvinkel på 140 grader. Denne høje effektivitet sikrer en jævn belysning, der dækker rummet ensartet.
Med en RA værdi på 80-85, tilbyder dette LED rør en høj lyskvalitet, der præsenterer farver naturligt og klart. Desuden er den flicker-free teknologi ideel for både mennesker og dyr, der er følsomme over for flimmer, samt når der skal optages foto eller video.
Med en 5 års garanti fra producenten er du sikret en langvarig og pålidelig belysningsløsning. Vores LED rør tilsluttes let til en 230V forsyning, og med en diameter på Ø26 mm, passer det perfekt i standard T8 armaturer.
Dimensioner: 1200 x Ø26 mm.| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Dagslys hvid kulør | 5000 |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 3000 lumens |
| Spredning | 140 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 100.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | G13 |
| Bredde | 1200 mm. |
| Diameter | 26 mm. |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 15W |
| Erstat | 36W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | B (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Dagslys hvid kulør | 5000 |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.

