Kraftigt 150 cm 24W LED rør med 200 lm/W.
Indbygget switch til at indstille røret til 16W 3200lm eller 24W 4800lm.
Monteres direkte i armaturet for erstatning af almindelig lysstofrør.
Gratis LED glimttænder medfølger - monter den og røret og så virker det!
(Ved dobbeltarmatur skal der i nogle tilfælde ombygges - guide medfølger).
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 16/05/2026
Oplev effektiv belysning med vores 24W LED T8 rør, designet som en kraftfuld erstatning for det traditionelle 58W lysstofrør. Med en længde på 150 cm og en roterbar fatning, er dette rør ideelt til en række anvendelser, der kræver tilpasset lysretning.
Dette LED rør har en lysstyrke på 4800 lumens og en høj spredning på 140 grader, der sikrer en jævn fordeling af lys. Med en RA værdi på 80-85 tilbyder det en høj lyskvalitet, hvilket giver et naturligt lys, der gengiver farver flot og ægte.
Du kan vælge imellem to lysfarver:
Dette rør er flicker free og derfor velegnet til både dyr og mennesker, der kan være følsomme over for flimrende lys. Det er også optimalt til foto- og videooptagelser, hvor konstant lys uden flimmer er essentielt.
Forbindes nemt til en 230V forsyning, og det kommer med en 5 års producentgaranti, hvilket sikrer en langvarig og problemfri anvendelse.
Med kompakte dimensioner på 1500 x Ø26 mm, passer dette LED rør ind i de fleste armaturer og skaber en markant forskel i energiforbrug og lyskvalitet.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 5000K |
| Kold hvid kulør | 6500K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 4800 lumens |
| Spredning | 140 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 100.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | G13 |
| Bredde | 1500 mm. |
| Diameter | 26 mm. |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 24W |
| Erstat | 58W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | B (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.

