Flot og praktisk 8x16 CLIP-ON Neon Flex i varm hvid til f.eks. facader, skilte og trapper mm.
Husk at tilkøbe 8x16 CLIP-ON stik til 230V. Se link nederst på siden.
Prisen er for 1 meter. Vi køber Neon Flex på 50 meters ruller, så bestiller du 20 stk., så klipper vi et samlet stykke af på 20 meter til dig.
Strippen kan klippes for hver 20 cm ved markeringerne.
Skal tætnes med silikone og krympeflex for at bevare vandtætheden.
- 230V strips bør ikke bruges til pool og bad, her anbefaler vi løsning med 24V
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 16/05/2026
Oplev den ultimative belysningsløsning med vores Neon Flex LED, der kombinerer effektivitet og jævn lysfordeling. Denne fleksible LED-strip er designet til at tilsluttes direkte til en 230V forsyning, hvilket gør installationen enkel og problemfri.
Skab en varm atmosfære med en varm hvid lysfarve, der er ideel til både indendørs og udendørs brug. Den høje spredningsvinkel sikrer, at lyset fordeles jævnt, hvilket gør det perfekt til dekorativ belysning, rummets belysning eller fremhævelse af arkitektoniske detaljer.
LED-stripsene er IP67-klassificeret, hvilket betyder, at de er vandtætte og egner sig til udendørs brug. Dog skal samlinger tætnes med klar silikone for at opretholde vandtætheden og sikre, at de forbliver funktionelle over tid.
Opdag friheden ved at kunne dæmpe lyset efter behov, og skab den rette stemning for enhver lejlighed. Med den kompakte størrelse på 8 x 16 mm, passer denne LED-strip nemt ind i trange rum, hvor almindelige lysløsninger måske ikke kan installeres.
Vælg denne Neon Flex LED for et belysningsvalg, der kombinerer holdbarhed, stil og funktionalitet, uanset om det er til privat brug eller professionelle projekter.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Kulør | Varm hvid |
| Varm hvid kulør | 2800K |
| Dæmpbar | Ja |
| Lysstyrke | 700 lumens |
| Spredning | 100 grader |
| Forventet levetid L80 | 20.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | LED Strip |
| Højde | 16 mm. |
| Bredde | 8 mm. |
| Materiale | PVC |
| IP klassifikation | IP67 |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 9W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | G (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.

