Flot og praktisk 8x16 CLIP-ON Neon Flex i neutral hvid til f.eks. facader, skilte og trapper mm.
Husk at tilkøbe 8x16 CLIP-ON stik til 230V. Se link nederst på siden.
Prisen er for 1 meter. Vi køber Neon Flex på 50 meters ruller, så bestiller du 20 stk., så klipper vi et samlet stykke af på 20 meter til dig.
Strippen kan klippes for hver 20 cm ved markeringerne.
Samlingerne ved stik og endeprop skal tætnes med klar silikone for at opnå IP67 inden produktet tages i brug.
- 230V strips bør ikke bruges til pool og bad, her anbefaler vi løsning med 24V
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 04/05/2026
Oplev alsidigheden og effektiviteten af vores CLIP-ON Neon Flex LED, designet til at tilføre et stilfuldt lys til ethvert rum eller udendørs område. Denne LED strip har en effekt på 9W pr. meter og tilsluttes nemt til en 230V forsyning for ubesværet installation.
Med en imponerende lysstyrke på 700 lumens pr. meter og en høj spredning på 100 grader, sikrer denne LED strip en jævn og effektiv fordeling af lys, ideel til både privat og kommerciel brug. Uanset om du ønsker at skabe en hyggelig atmosfære i stuen eller oplyse en havegang, giver denne Neon Flex LED dig den nødvendige fleksibilitet.
Denne Neon Flex LED er ideel til dem, der søger at kombinere effektivitet med stil. Den er robust nok til udendørs brug, mens den stadig bevarer det elegante look, der gør den passende til enhver indretning.
For at opnå den længste levetid og bedste ydeevne, er det vigtigt at følge instruktionerne for installation nøje, især når det drejer sig om tætning af samlinger med klar silikone. Giv dit lysprojekt et løft med denne pålidelige og alsidige LED-løsning.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Dæmpbar | Ja |
| Lysstyrke | 700 lumens |
| Spredning | 100 grader |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | LED Strip |
| Højde | 16 mm. |
| Bredde | 8 mm. |
| Materiale | PVC |
| IP klassifikation | IP67 |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 9W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | G (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

LEDlife blev grundlagt i 2010. LEDlife er en af verdens førende udviklere af LED-produkter.
Baseret i Danmark fremstiller de LED-produkter af høj kvalitet til både forbrugere og erhverv .
LEDlife har været på markedet siden LED-bølgen startede. Derfor har de over et årti af viden bag sig.
Denne viden bruges til konstant at udforske og forbedre deres produkter. De udvælger, hvilke komponenter der skal bruges, og hvordan de skal samles.
Dette skaber et bredt sortiment af LED produkter med meget høj kvalitet og holdbarhed.
Eksperter i LED
Folkene bag LEDlife er lysnørder med stort N. Det er derfor, de står bag verdens mest holdbare LED-lysstofrør, som er perfekte til de barske forhold på boreplatforme og fragtskibe.
LEDlife har spredt sin viden til mange forskellige fagområder hvor lys indgår.
De er nemlig også eksperter inden for vækstbelysning og tester og måler alt deres data selv.
I udviklingen af deres produkter er fokus altid på holdbarhed og energibesparelser.
Alt dette har hjulpet LEDlife med at have nogle af markedets bedste LED-produkter.

