Flot 60x60 bagbelyst LED panel i højeste kvalitet med hvid kant.
Leverer et flot lys med høj spredning.
Kan sættes direkte op i et 60x60 loft hul eller monteres med en ramme.
Panelet leveres komplet med en ikke dæmpbar driver, som kan tilsluttes 230V.
*Kan ikke gøres dæmpbar
Følgende rammer passer til panelet:
Ramme til 60x60 LED panel - Samles hurtigt, uden synlige skruer, hvid kant
Ramme til 60x60 LED panel - Samles hurtigt, plast hjørner, Uden synlige skruer, hvid kant
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Dette bagbelyste LED panel er den ideelle løsning til dem, der søger effektiv og ensartet belysning. Med en effekt på 40W og mulighed for tilslutning til 230V forsyning, tilbyder det pålidelig funktionalitet i både private og professionelle miljøer.
Med en imponerende lysstyrke på 4600 lumens og en høj spredningsevne på 120 grader, sikrer panelet en jævn fordeling af lyset, hvilket gør det ideelt til større områder. Den høje lyskvalitet med en RA værdi på 80-85 garanterer, at farver vises naturligt, hvilket dækker langt de flestes behov.
Målene på panelet er 595 x 25 x 595 mm, og det er udstyret med integreret lyskilde. Med en IP20 rating er det ikke modstandsdygtigt over for vand, men det er tilpasset indendørs brug. Foruden disse funktioner medfører produktet en 3 års producentgaranti, der sikrer din investering mod eventuelle uregelmæssigheder.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Køkken / Kontor (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. |
| 25 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. | 5 stk. |
| 100 m2 | 4 stk. | 7 stk. | 10 stk. | 17 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Lysstyrke | 4600 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 26.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 25 mm. |
| Bredde | 595 mm. |
| Dybde | 595 mm. |
| Materiale | Aluminium+PC |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 40W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | F (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
