Livslængde: 10.000 timer. Garanti: 2 år. Spectrum 1,2W LED pæren har en G4 fatning og skal kobles til en 12V driver.
Den har en lysstyrke på 160 lumens og en høj spredning på 120 grader, der sikrer en jævn fordeling af lyset.
Den har en høj lyskvalitet med en RA værdi på 80-85, som sikrer et naturligt lys, der flot og ægte viser alle farver.
Den er tilstrækkelig til langt de flestes behov.
Derudover er der mulighed for at vælge imellem 2 kulører - Varm hvid og Kold hvid.
Varm hvid giver en behagelig og afstressende atmosfære, hvor man kan nyde det varme lys, der er med til at skabe en hyggelig stemning.
Kold hvid giver et koldt lys med tydelig blåligt skær, der bruges sjældent i Skandinavien, men er populær til malerkabiner, akvarier og speciel dekoration.
LED pæren har en dimension på 30 x 8 x 20 mm og har en livslængde på 10.000 timer.
Derudover er der en garanti på 2 år.
Sendes inden for 1-2 dage
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Opgrader din belysning med denne 1,2W LED pære, som er designet til at levere 160 lumens med glimrende effektivitet. Denne pære passer til den populære G4 fatning og er ideel til en række anvendelser i hjemmet og professionelt.
Med sin høje RA-værdi på 80-85 sikrer denne LED pære en høj lyskvalitet. Oplev et naturligt lys, der virkelig bringer farverne frem på en ægte og smigrende måde. Spredningsvinklen på 120 grader tilbyder en jævn fordeling af lyset, hvilket gør den perfekt til opgaver og områder, hvor lys er afgørende.
Pæren skal tilsluttes til en 12V DC forsyning, hvilket gør den velegnet til både husholdningsbrug og professionelle indstillinger. Med kompakte dimensioner på 30 x 8 x 20 mm, passer denne LED pære let ind i forskellige armaturer uden problemer.
Oplev en effektiv, kvalitetsbelysning med denne G4 LED pære, som kombinerer avanceret teknologi med alsidighed i brug og tilpasningsevne til behovet for enten varm eller kold belysning.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 160 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 15.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | G4 |
| Højde | 8 mm. |
| Bredde | 30 mm. |
| Dybde | 20 mm. |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 1.2W |
| Spænding | 12V DC |
| Energimærke | D (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
