Kraftig AR111 G10 LED pære.
Oplev god spot belysning med Spectrum 10W hvid LED spot - AR111, GU10, 230v, der bringer dit rum til live med skarpt og fokuseret lys.
Fokuseret lys på 20 grader - perfekt til udstillinger og lignende, hvor der skal fokuseres på hylder / varer.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Dette LED spot leverer en høj ydeevne med 10W strømforbrug og en praktisk GU10 fatning. Enheden er designet til nem tilslutning til 230V forsyning, hvilket gør installationen enkel og hurtig.
Lysstyrke på 850 lumens sikrer et skarpt og klart lys, mens den 20° fokuserede lysstråle muliggør et kontrolleret lys, ideelt til specifikke belysningsbehov. Perfekt til brug i områder, hvor præcis belysning er nødvendig.
Med en RA værdi på 80-85 tilbyder denne spot en høj lyskvalitet, som giver et naturligt lys, der trofast gengiver farver. Denne kvalitet er tilstrækkelig for langt de fleste anvendelser, fra arbejdspladser til privat brug.
Lyset har en neutral hvid nuance på 4000K, hvilket giver et ideelt arbejdsmiljø. Denne lysfarve er uden blå eller gule toner, hvilket betyder, at objekter fremstår naturlige under belysningen.
Produktets dimensioner er 111 x 74 mm, hvilket gør det passende til forskellige installationsmiljøer uden at optage for meget plads. Det er designet til at passe ind i almindelige armaturer, der understøtter AR111 pærer.
Dette LED spot er et fremragende valg for dem, der søger et pålideligt produkt med høj lyskvalitet og energieffektivitet. Perfekt til både professionelle og private belysningsløsninger.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Lysstyrke | 850 lumens |
| Spredning | 20 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | GU10 |
| Bredde | 111 mm. |
| Dybde | 74 mm. |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 10W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | F (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
