Komplet LED armatur med integreret lyskilde, leveres inklusiv monteringsklips for nem montering. Armaturet tilsluttes direkte til 230V via den medfølgende fastgjorte ledning, hvilket gør installationen enkel og hurtig.
Med en lysstyrke på 4400 lumen oplyser det effektivt et område på ca. 12 m², hvilket gør det velegnet til mange forskellige anvendelser, såsom:
Spectrum LED sikrer høj kvalitet, lang levetid og en driftssikker, energibesparende belysningsløsning.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Det 150cm 35W VIGA LED-armatur tilbyder en fremragende kombination af effektivitet og lyskvalitet. Med en effekt på 35W og en lysstyrke på 4400 lumens, giver armaturet en imponerende lysudbytte på 126 lm/W, perfekt til både bolig- og erhvervsmæssig brug.
Vælg mellem tre forskellige lyskulører for at skræddersy atmosfæren efter dine behov:
Med en høj spredning på 120 grader sikrer dette LED-armatur en jævn fordeling af lyset. En RA-værdi på 80-85 betyder, at du får naturlig og ægte farvegengivelse, der opfylder de fleste behov.
Armaturet tilsluttes direkte til en 230V forsyning og har en kompakt størrelse på 76 x 26 x 1500 mm. Bemærk, at det har en IP20-klassificering og derfor ikke er modstandsdygtigt over for vand. Den integrerede lyskilde gør installationen enkel og problemfri.
Vælg 150cm 35W VIGA LED-armatur for energieffektiv belysning med mulighed for at tilpasse lysets stemning efter dit miljø.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. | 6 stk. |
| 100 m2 | 4 stk. | 7 stk. | 11 stk. | 17 stk. |
| 500 m2 | 17 stk. | 34 stk. | 51 stk. | 84 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 5 stk. | 8 stk. |
| 100 m2 | 5 stk. | 10 stk. | 15 stk. | 25 stk. |
| 500 m2 | 25 stk. | 49 stk. | 73 stk. | 122 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 4400 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 26 mm. |
| Bredde | 76 mm. |
| Dybde | 1500 mm. |
| Materiale | Plastik |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 35W |
| Spænding | 230V |
| Energimærke | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Fast afisoleret ledning |
| Gennemfortrådet | Nej |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
