Ny
SLIM PRO HICRI 150cm er et industrielt high-end LED-armatur udviklet til professionelle og flotte installationer, hvor driftssikkerhed og lyskvalitet er de afgørende parametre. Med en ultra-slank profil på blot 33 mm og en markedsledende farvegengivelse, hæver dette armatur barren for både æstetik og teknisk ydeevne i krævende miljøer.
Dette armatur fra HICRI-serien er den ideelle løsning til projekter, hvor der stilles krav om en diskret profil kombineret med en lyskvalitet i absolut topklasse.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 16/05/2026
Dette 120 cm armatur er den perfekte løsning til både indendørs og udendørs belysning. Med en effekt på 32W og lysstyrke på 4160 lumens tilbyder det kraftfuldt lys, der sikrer optimale lysforhold med en spredning på 120 grader. Tilslut til en 230V forsyning for enkel installation.
Dette armatur opnår en høj RA værdi på 80-85, hvilket sikrer et naturligt lys, der præsenterer alle farver flot og ægte. Det er tilstrækkeligt for de fleste behov, uanset om det bruges i hjemmet eller på arbejdspladsen.
En LED af den højeste kvalitet kombineret med en professionel driver giver en levetid på op til 30.000 timer. Dette sikrer minimalt fald i lysstyrke over tid, og med god køling kan der forventes mange års stabil drift.
Armaturet har dimensioner på 34 x 45 x 1200 mm og er IP65-klassificeret, hvilket betyder, at det er beskyttet mod vandstænk og regn og dermed kan bruges udendørs under forskellige vejrforhold. Det kommer desuden med en integreret lyskilde, hvilket gør det nemt og simpelt at installere og vedligeholde.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. | 6 stk. |
| 100 m2 | 4 stk. | 8 stk. | 11 stk. | 18 stk. |
| 500 m2 | 18 stk. | 36 stk. | 54 stk. | 89 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. | 4 stk. |
| 25 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 5 stk. | 8 stk. |
| 100 m2 | 6 stk. | 11 stk. | 16 stk. | 26 stk. |
| 500 m2 | 26 stk. | 52 stk. | 77 stk. | 129 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Kold hvid kulør | 5700K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 6000 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 93 |
| Forventet levetid L80 | 35.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 33 mm. |
| Bredde | 53 mm. |
| Dybde | 1500 mm. |
| IP klassifikation | IP65 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 46W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | AC: 220-240V, 50/60Hz |
| Energimærke | D (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Indgang 230V |
| Max Watt Serie 230V | 960 |
| Gennemfortrådet | Ja |