Kraftig AR111 G53 LED pære.
Pæren skal tilsluttes til 12V.
Fokuseret lys på 40 grader - perfekt til udstillinger og lignende, hvor der skal fokuseres på hylder / varer.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen: 11/04/2026
Opgrader din belysning med vores 14W LED spot, specielt designet til at levere høj ydelse og fleksibilitet. Med en G53 fatning og AR111 form, er denne lyskilde ideel til en række anvendelser, uanset om du søger et hyggeligt hjemmemiljø eller professionel arbejdsbelysning.
Med muligheden for at vælge mellem tre forskellige kulører, kan du tilpasse belysningen til dine specifikke behov:
Dette LED spot leverer en høj lyskvalitet med en RA værdi på 80-85, hvilket sikrer, at alle farver vises naturligt og ægte. Denne lysstyrke og kvalitet gør den velegnet til langt de fleste behov, både i hjemmet og i professionelle miljøer.
Resultatet er en belysning, der ikke kun opfylder dine praktiske krav, men også forbedrer estetikken i det rum, hvor det anvendes.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Lysstyrke | 970 lumens |
| Spredning | 45 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Fatning | G53 |
| Bredde | 111 mm. |
| Dybde | 69 mm. |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 14W |
| Spænding | 12V DC |
| Energimærke | G (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
