Spectrum Limea Connect 50W LED armatur er ideelt til industrielle miljøer. Det er IP65 vandtæt, IK08 slagsikkert og bygget til at være stærkt og holdbart.
Armaturet er gennemfortrådet for nem serieinstallation og leveres med monteringsklips.
Med et lysudbytte på 154 lm/W og mulighed for at forbinde op til 16 armaturer i serie, tilbyder det effektiv og pålidelig belysning.
Armaturet findes også i 60cm med 25W og 120cm med 36W.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen:
Dette LED armatur tilbyder en imponerende effekt på 50W og tilsluttes direkte til en 230V forsyning. Med en lyseffekt på 7700 lumens og en spredningsvinkel på 120 grader sikrer armaturet en jævn og effektiv lysfordeling i ethvert miljø.
Limea Connect armaturet leverer høj lyskvalitet med en RA værdi på 80-85, hvilket giver et naturligt lys, der gengiver farver autentisk og klart. Dette niveau af lyskvalitet opfylder langt de flestes behov, hvad enten det er til professionel eller privat brug.
Dette armatur er designet til fleksibilitet i brug med mulighed for at vælge imellem 2 lysnuancer:
Målene på armaturet er 1200 x 64 x 60 mm, og med en IP65 klassificering er det egnet til udendørs brug, da det kan modstå vandstænk og regn uden problemer.
Produktet har en integreret lyskilde og kommer med en 3 års producentgaranti, hvilket sikrer holdbarhed og tryghed ved købet.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. |
| 25 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. | 3 stk. |
| 100 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 6 stk. | 10 stk. |
| 500 m2 | 10 stk. | 20 stk. | 29 stk. | 48 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 stk. | 1 stk. | 2 stk. | 2 stk. |
| 25 m2 | 1 stk. | 2 stk. | 3 stk. | 5 stk. |
| 100 m2 | 3 stk. | 6 stk. | 9 stk. | 14 stk. |
| 500 m2 | 14 stk. | 28 stk. | 42 stk. | 70 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 7700 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 26.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 64 mm. |
| Bredde | 1200 mm. |
| Dybde | 60 mm. |
| Materiale | PC plastik |
| IP klassifikation | IP65 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 50W |
| Spænding | 230V |
| Spændingsinterval | AC:220-240V, 50/60Hz |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Indgang 230V |
| Max Watt Serie 230V | 800 |
| Gennemfortrådet | Ja |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
