Oplev god belysning med Spectrum VIGA 14W LED armatur, som kombinerer høj effektivitet med moderne design. Perfekt til ethvert rum, hvor du ønsker klar og energieffektiv belysning.
På lager.
Advarsel: Få på lager!
Forventes på lager igen:
Dette VIGA LED armatur er designet til dem, der søger kvalitet og effektivitet i deres belysningsløsninger. Med en effekt på 14W og en lysstyrke på 1700 lumens, er det ideelt til at oplyse forskellige typer rum med et jævnt og stabilt lys.
Med dimensionerne 580 x 26 x 76 mm, er armaturet en kompakt løsning, der nemt kan installeres i de fleste rum. Det kommer med en integreret lyskilde, hvilket forenkler installationsprocessen.
Bemærk at armaturet har en IP20 klassificering, hvilket betyder, at det ikke er modstandsdygtigt over for vand, og derfor bør anvendes indendørs i tørre omgivelser.
Samlet set er dette VIGA LED armatur en pålidelig og fleksibel belysningsløsning, der passer til en bred vifte af anvendelsesområder.
Skal den bruges med sensor?: læs mere her.| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 2 stk. | 3 stk. | 4 stk. | 6 stk. |
| 25 m2 | 3 stk. | 6 stk. | 8 stk. | 14 stk. |
| 100 m2 | 9 stk. | 18 stk. | 27 stk. | 44 stk. |
| 500 m2 | 44 stk. | 87 stk. | 131 stk. | 218 stk. |
| Opbevaringsrum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industrielt arbejde (min 300 lux) | Præcisionsarbejde (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 2 stk. | 4 stk. | 5 stk. | 8 stk. |
| 25 m2 | 4 stk. | 8 stk. | 12 stk. | 20 stk. |
| 100 m2 | 13 stk. | 26 stk. | 38 stk. | 63 stk. |
| 500 m2 | 63 stk. | 126 stk. | 189 stk. | 314 stk. |
| Lyset | |
|---|---|
| Varm hvid kulør | 3000K |
| Neutral hvid kulør | 4000K |
| Kold hvid kulør | 6000K |
| Dæmpbar | Nej |
| Lysstyrke | 1700 lumens |
| Spredning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Forventet levetid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 26 mm. |
| Bredde | 580 mm. |
| Dybde | 76 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt & spænding | |
|---|---|
| Forbrug | 14W |
| Spænding | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Læs mere om sensor/tidsur og LED her. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur med LED |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Fast afisoleret ledning |
| Gennemfortrådet | Nej |

Spectrum har en kæmpe viden og "know how" omkring produktion og udvikling af kvalitets belysning. Med over 30års erfaring er de garant for at leverer pålidlige LED produkter som hele tiden følger den teknologiske udvikling.
Spectrum udvikler konstant sine produktserier, og er en af de førende virksomheder inden for belysningsbranchen. Inden for LED lyskilder og LED-armaturer er de førende i Polen, og Spectrum mærket velkendt og anerkendt på markedet. De har eget laboratorium, hvor de udfører forskning, tester og leverer de højeste tekniske parametre for produkterne.
Dette kan lade sig gøre fordi at Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designafdeling.
Spectrum Smart
Spectrum fokus er altid på de nyeste teknologier. Spectrum Smart er deres bud på en Smart-Home løsning. Spectrum Smart-applikationen giver dig mulighed for at styre belysningen, fra hvor som helst. Deres Smart Home produkter fås i alt fra loftslamper, store LED paneler, indbygningspaneler og pærer.
